Mezi všemi těmi výročními předpověďmi o zaručených hitech letošního roku je docela osvěžující zamyslet se nad technologiemi, které jsou již překonané, hloupé, zbytečné, a kterých bychom se mohli konečně zbavit, jak píše Mike Elgan z Computerworldu.
Jedna ze zmíněných technologií je výběhová i na české poměry a přesto se s požadavkem na zadání faxového čísla pravidelně ve formulářích setkáváme. Někdy webové formuláře na vložení údaje dokonce trvají a to se pak ode mě tedy dozví věci. Zajímavější jsou však v Elganově přehledu jiné položky.
V první řadě vizitky a ovladače domácí zábavy. Řešení obou životních situací spojuje klíčová technologie budoucnosti – chytrý mobil (viz předpovědi Gartnera v dalším článku ). Líbí se mi Elganovo podobenství, že darováním vizitky současně dáváme dotyčnému nudný úkol, který málokdo splní. Přidání kontaktu by dnes opravdu měla být spíš záležitostí dvojkliku na PDA nebo mobilu, nikoli opakovaného vkládání dat každým příjemcem.
Se zmatky mezi domácími ovladači pro televizi, přehrávač, videorekordér, zesilovač a další zařízení našich domácností máme každý svoje zkušenosti. Nevím jak vy, ale já na nich nevyužívám ani polovinu tlačítek. Vcelku logicky vypadá tedy představa, že bychom i je mohli ovládat aplikacemi mobilního telefonu. Má lepší rozhraní, nabíjecí baterii a nehledáme jej tak často (a pokud přesto, můžeme si na něj nechat zavolat).
Ještě rychleji by mohli reagovat výrobci automobilů, kteří stále nabízejí v katalogu jako extra výbavu CD měniče a do palubních desek montují 12V zásuvky z 20. let minulého století. Nemohlo by už každé dnešní auto mít standardní zásuvku pro dobíjení mobilů a další elektroniky, abychom si nemuseli jen kvůli autu kupovat další adaptér?
Pro výrobce prémiových vozů by mělo být zahanbující, když si zákazníci platící stotisíc za extra výbavu, musejí dokupovat speciální kabely k napojení telefonu na audio systém auta místo toho, aby mohli použít standardní USB rozhraní. A nevím, zda zprávy o přehrávání hudebních souborů z pevného disku a o integraci mailu a Google Earth do luxusních vozů je ta správná cesta, když všechny tyto aplikace můžeme mít ve svém mobilu a v autě by nám stačilo jeho komfortní připojení na větší zobrazovací jednotku a na lepší reproduktory.
Slova o konvergenci digitálních odvětví zněla ještě před pár lety pro někoho příliš abstraktně. Tady máte, milí výrobci, konkrétní příklady. Kteří z vás pochopí mezi prvními, neušetří jen na ovladači a adaptéru.