Sociální web služby pro neziskový sektor

obrázek Hledáte inspiraci pro vývoj web 2.0 služeb? Vedle dravých start-upů můžete najít zajímavé tipy i v neziskovém sektoru. Na několik jsem narazil na webu londýnského Social Innovation Camp, kde se úvodem dubna v diskusích cizelovaly nápady a na závěr pak hodnotily a odměňovaly ty nejlepší projekty.

Nejvíce mě asi zaujal Wibi.it. Představte si, že v obchodě přemýšlíte o koupi výrobku, který se vám docela zamlouvá. Přece jen byste však rádi znali podrobnější informace, které vám prodavač není schopen dát (jak časté v dnešní době), a možná se i dozvěděli názory zákazníků před vámi. Při koupi knihy na Amazonu je to na pár kliknutí, ale tady jsme v kamenném obchodě. Wibi.it vychází z toho, že výrobek má čárový kód a jeho vložením do zařízení připojeného k internetu (časem by mohly přibýt v obchodních centrech zákaznické terminály na způsob zkušebních kabinek) se k těmto informacím můžete dostat.

Další projekt FixMyStreet chce umožnit, aby obyvatelé domů mohli odpovědným úřadům nebo veřejným službám operativně nahlašovat a na mapě lokalizovat problémy např. s prasklým potrubím nebo poškozením domu vandaly. Projekt Freecycle chce zase podpořit spojení majitelů nepotřebných věcí se zájemci o ně v rámci např. jedné městské čtvrti.

Že si něco takového v českých podmínkách těžko umíme představit? Jestli to nesouvisí se stavem neziskového sektoru a s podporou občanské společnosti vůbec. Podívejte se na příklad, jakým způsobem Velká Británie financuje tzv. třetí sektor a neziskové organizace zaměřené na inovace v oblasti komunit a sociálních služeb. Nemusí přitom jít vždy jen o hendikepované skupiny občanů.

Regionální inovační strategie pro jižní Moravu, která se v těchto týdnech tvoří, mi neformálními a kreativními metodami práce takový Innovation Camp připomíná. Na rozdíl od tohoto sociálního je na podporu technologických inovací přímo zaměřená. Tak jsem zvědav, zda se do vybraných projektů nějaká služba typu sociálního webu dostane.

Napsat komentář