Není to tak dávno, co Martin Říman personálně zlikvidoval Czech Invest a jím dosazený ředitel záhy na to ohlásil přestup jinam, a už o sobě zase dává vědět. „Před devíti lety stál Ondřej Neff v čele nadšené vzpoury nové a tehdy skoro revoluční internetové komunity, která protestovala proti podle ní vysokým poplatkům za připojení k vytáčenému internetu Českého telecomu. Zdražovalo se všem, včetně po telefonu klábosícím ženám v domácnosti, ale internet měl podle vzbouřenců nějaké zvláštní právo na nižší ceny,“ napsal nedávno do Lidovek český ministr průmyslu a obchodu.
Tomu předcházející Neffův článek Viviane, pošli Římana do kouta totiž upozorňoval na to, že náš ministr jede na jednání s evropskou komisařkou Viviane Redingovou kritizovat regulaci roamingových poplatků a odmítnout za ČR návrh na zřízení evropského regulátora zahrnující mj. možné uplatnění tzv. funkční separace pro trh elektronických komunikací, tedy organizačního oddělení oblasti infrastruktury a služeb u dominujících telekomunikačních firem (již se tak stalo v Británii). Jeho smyslem má být zajištění konkurence na evropském telekomunikačním trhu prozatím ovládaném většinou národními inkumbenty nebo duopoly.
Římanův článek obsahuje takovou snůšku demagogie, až je z toho stydno. Není pak divu, že mu nepřipadá zvrácené telefonovat v rámci jednotného EU trhu z Brna do Vídně nebo Bratislavy za několikanásobně vyšší cenu než třeba do Teplic. Z dikce jeho vyjádření o internetových vzbouřencích se dá také odhadnout, jak by asi hodnotil míru konkurenčního prostředí a nezávislosti národního regulátora (ČTÚ) v době, kdy pod okovy opoziční smlouvy vznikl telekomunikační zákon, který na několik let zmrazil rozvoj českého telekomunikačního trhu.
Zdaleka ne s každým názorem Ondřeje Neffa můžu souhlasit, ale tentokrát se přikláním k jeho závěru proto víc důvěřuji Evropské komisi než ideologickým fanatikům, kteří trh ústy hlásají a v činech podporují monopoly.