Okupace maší země nacistickým Německem byla největší tragédií národa ve 20. století s více než 340 tisíci oběťmi. Vyhlášení protektorátu znamenalo likvidaci posledních zbytků české státnosti. Málo se mluví o tom, že příjezdu okupační armády předcházelo vyhnání Čechů z pohraničí (odsun, chcete-li) už v říjnu 1938. Historici uvádějí číslo kolem 200 tisíc našich občanů. Zájemci si mohou dozvědět více z knihy Jaroslava Čvančary.
„Před německou armádou utíkalo ze zabíraných území tisíce lidí s českou národností. … O tři tisíce se postaralo Brno, další našli dočasný azyl v už opuštěných starých Kníničkách před zatopením přehradou a dalších šestnáct set prošlo táborem ve Svatobořicích na Hodonínsku.“
Jsem zvědav, zda si 80. výročí okupace a české oběti připomene festival Meeting Brno, který se v minulých letech omlouval spíše za německé oběti, jako by chtěl vymazat historii a našim předkům připsat stejnou mírou viny na tehdejší historické tragédii.
Německo je dnes naším spojencem v NATO a nejvýznamnějším ekonomickým partnerem. Je ovšem také hegemonem, který ovládá EU a často prosazuje pro nás nevýhodnou a do budoucna velmi nebezpečnou politiku (např. energetickou, imigrační nebo zahraniční). Ostrakizace politické opozice, rostoucí cenzura, antisemitismus a selhávání právního státu dělají z našeho souseda opět ohnisko evropského napětí. I proto bychom si měli připomínat naši historickou zkušenost.
Jen za poslední dny lze vybrat čtyři zprávy a jednu perličku k tomu…
1. Pamatujete si na silvestrovskou noc 2015/16 v Kolíně nad Rýnem? Vyšetřovací tým shromáždil 1054 trestních oznámení, z toho 454 pro sexuální násilí (zbytek pro loupeže, krádeže a ublížení na zdraví). Vyšetřovatelé vyslýchali 290 lidí, před soud se dostalo jen 52 obviněných. Pouze tři z nich byli odsouzeni za sexuální trestné činy – a to jen proto, že si sami pořídili selfie, na kterých byly vidět i oběti. To umožnilo jejich identifikaci. Šest řízení muselo být zastaveno, protože dotyční jedinci se jednoduše ztratili.
2. Spolkový kriminální úřad obdržel od roku 2014 více než 5000 podnětů od samotných žadatelů o azyl ohledně přítomnosti možných válečných zločinců na německém území. Ministerstvo vnitra na žádost opoziční FDP nyní sdělilo, že pouze ve 129 případech prokuratura začala jednat, zbylých 97,5 % upozornění ignorovala z důvodu vysokého vytížení úředníků, falešných obvinění a „mnohdy obtížné důkazní situace u zločinů, které se staly v cizině.“
3. Předseda německé konference ministrů vnitra varoval, že „náměstí měst by se měla izolovat hradbami a zdmi kvůli riziku teroristických útoků vozidly. Novou ochranu potřebují i vesnice. Musíme se trochu víc izolovat. Dnes už nemáme co do činění s loupeživými rytíři, ale s lidmi, kteří plánují něco horšího.“
4. Německá policie nasadila asi 1500 můžů při razii proti arabským zločineckým klanům, které organizují loupeže v bankách, prodej drog nebo vydírání a odmítají autoritu státu. „Politicky je to citlivé téma. Nebylo jasné, jestli se o tom smí mluvit,“ říká poslanec vládní strany SPD.
5. Německý prezident se rozhodl podpořit páteční dětskou stávku proti klimatickým změnám. Na místo konání do 350 km vzdáleného Neumünsteru si zaletěl letadlem.