Statistiky francouzské vlády o rychlých demografických změnách mi připomněly, že součástí vize Brno 2050 (ještě z doby předchozí koalice za panování ANO a Žít Brno) je cíl mít v Brně 20% cizinců. Dnes mají v Brně podíl asi 8% (v ČR 6 %), takže za 30 let se má dojít ke dvou a půl násobku současného stavu. Těžko říct, zda to bude pro autory návrhu dostačující nebo je cílem mít v Brně do konce století cizinců třeba polovinu. Pídil jsem se po tom, jak se k číslu dospělo, ale konkrétní způsob výpočtu jsem neslyšel.
Abyste mi rozuměli – já bych chápal, kdyby tam byl cíl vztažený k cizincům určité profese (např. programátoři nebo obecněji techničtí specialisté, kterých je nebo bude nedostatek), kvalifikace či vzdělání, národnosti (např. ze zemí EU nebo regionu, kde se chceme na lákání talentů zaměřovat) nebo jiné charakteristiky (např. mladé rodiny s dětmi). Ale k čemu je dobré pouhé zvýšení podílu cizinců bez ohledu na to, jací to budou lidé? Na tom snad záleží.
Pokud se budou aktualizovat cíle brněnské Strategie 2050, chci se na to důrazněji ptát, případně navrhnout konkrétnější a smysluplnější metriku. Pokud se o tom včas dozvím.