Hrozí nám dnes prasknutí hypotéční bubliny? Doporučuji každému, koho zajímá vývoj trhu s nemovitostmí.
„V letech 1961–2011 vzrostl počet domácností o 37 %. Téměř třetinu přitom tvoří domácnosti jednočlenné, průměrný počet členů klesl z tří téměř na dva. A každá nová domácnost někde potřebuje bydlet. … Úrokové sazby hypoték klesaly z 5,7 % v roce 2003 na historicky nejnižších 1,7 % v roce 2016. Úrokové sazby na spořicích účtech klesly ze 3 % před začátkem krize hluboko pod 1 % po roce 2016.“
„Bublina se začne nafukovat ve chvíli, kdy na zboží přestaneme pohlížet jako spotřebitelé a nasadíme brýle investorů. … Velmi uvolněná (a velmi nerozumná) pokrizová politika centrálních bank vedla k prudkému poklesu úrokových sazeb. Lidé si začali více půjčovat, neboť peníze byly rázem „levné“. Nízké úrokové sazby však také začaly odrazovat od spoření.“
„Růst cen přilákal investory, kteří si začali brát hypotéky nikoli na vlastní bydlení, nýbrž na tzv. investiční byty, což dále urychlilo růst cen, který přilákal další investory. … Investor rád koupí předraženou nemovitost, neboť věří, že ji obratem prodá se ziskem. Bublina … praskne ve chvíli, kdy její existenci připustíme. Jakmile si první investor uvědomí, že svoji investici nemůže prodat za vyšší cenu, okamžitě se jí zbaví.“