Vedle tzv. fotoabecedy je dalším zajímavým fotografickým cvičením pokus zachytit podobu stejného místa podle staré fotografie. Jistě to znáte. Vynikajícím nápadem je pak použít toto cvičení na základních a středních školách jako součást týmového projektu, při kterém si studenti mohou vyzkoušet roli novináře, fotografa, redaktora, grafika, informačního analytika, webmastera a marketingového manažera.
V projektu Krajina za školou, do kterého je zapojeno přes 50 škol, mají studenti za úkol získat historické snímky, najít pamětníky a podle jejich výpovědi pořídit dvojice fotografií s popisem vývojových změn. Na základě digitálně zpracovaných fotodvojic pak vytvořit webovou prezentaci, uspořádat výstavu a pozvat na ní veřejnost. Co lepšího si představit pro skutečnou mezipředmětovou výuku s intenzivním využitím IT, aby se na počítačích neučilo jen o počítačích, ale provázaně probíral dějepis, zeměpis, přírodopis, český jazyk a společenské vědy?
Projektu se mohou účastnit školy nebo zájmová sdružení. Ministerstvo školství financuje 70 % rozpočtu, škola musí pokrýt zbytek. Zajímavostí je, že provozovatelem webu je společnost Centre for Modern Education, za níž stojí mj. Jan Kala, spoluzakladatel a první ředitel eBanky (původně Expandia Banky). Tak teď už jen najít osvíceného ředitele a pár učitelů, kteří by do toho na vaší škole šli.
Nemusíte být zrovna profesoři historie, abyste se stali nositeli paměti vaší krajiny. /z webu projektu/